ĽH NÁTURA – Čierny Balog

Ľudová hudba vznikla v r.2003. Od začiatku to bola hudba 4 členov, neskôr – až do dnešných čias má 5 muzikantov v zložení: primáši Peter Pančík a Marián Giertl, akordeón – Jozef Pustaj, viola-kontra – Roman Harvan, kontrabas – Miro Pokoš. Základom repertoáru boli ľudové piesne z Čierneho Balogu, Podpoľania, Horehronia, neskôr aj z východného a západného Slovenska a v neposlednom rade cigánske piesne.

Od svojho vzniku ĽH spolupracuje s Fsk Kýčera, DFsk Malá Kýčera z Čierneho Balogu, s Fsk Čierťaž z Nemeckej a s DFs Klások z Podbrezovej (do r.2010).

ĽH nahrala aj CD s Fsk Čierťaž a so spreváckou skupinou z Heľpy. S vyššie uvedenými telesami sa pravidelne zúčastňuje folklórnych festivalov v Heľpe, Východnej, Detve a na iných miestach Slovenska. Hudba má za sebou aj účinkovanie v zahraničí – Maďarsko, Srbsko, Chorvátsko, Česká republika, doprevádzala aj krajanský súbor Nadeja z Paríža. Okrem toho účinkuje na svadbách, rodinných oslavách a samozrejme svojím vystúpením obohatí aj 130. výročie vzniku dychovej hudby v Žikave.