Hlavný hosť – Legendárna Moravanka

Vypredané koncerty, široká poslucháčska základňa, zlatá, platinová a diamantová platňa za milióny predaných nosičov, viac ako 40 ročné pôsobenie na profesionálnej scéne, počet odohraných vystúpení prekračuje číslo 7500 – toto a mnohé iné fakty hovoria o veľkej a po generácie trvajúcej obľube Moravanky.

Kapelníkom a zakladateľom Moravanky je Ján Slabák, rodák z Kelčan u Kyjova.

Ján Slabák bol všestranný trumpetista a už od svojich19 rokov člen Štátnej filharmónie Brno. Spolupracoval s dychovou Strouhalovou sedmičkou, s orchestrami Mirka Foreta, Erika Knirsche, Jožka Karena, Gustáva Broma, so symfonickým orchestrom bratislavského rozhlasu. Je absolventom Janáčkovej akadémie muzických umení v Brne. O jeho hráčsku virtuozitu prejavil záujem aj slávny svetový dirigent Herbert von Karajan. Miesto koncertnej sály berlínskych filharmonikov však Ján Slabák prišiel do brnenského rozhlasu s projektom štúdiového „dychového súboru symfonikov“. Šiesti zakladajúci členovia Moravanky sú tiež rodáci z okolia Kyjova a ich prvým učiteľom bol Josef Frýbort.

Členovia Moravanky sú skvelí muzikanti – absolventi brnenského konzervatória a Janáčkovej akadémie muzických umení, ktorí majú skúsenosti s hraním v symfonických, divadelných, tanečných či jazzových orchestroch.

Repertoár Moravanky vychádza z moravského folklóru – štylizácia ľudovej piesne, ktorá je večne živá a temperamentná. Osobitý zvuk, štýl, výraz a temperament, s ktorým táto kapela hrá, je vlastný skôr jazzovým kapelám a preto niektorí odborníci nazývajú Moravanku prezývkou – „Swing po slovácku“.
Legendárna dychová kapela natočila svoje prvé rozhlasové snímky v roku 1971. Od prvých rozhlasových snímok a prevratného televízneho programu „Vy neznáte Moravanku?“ slovami odborníkov, zahájila táto doslova progresívna dychová hudba renesanciu dychovej ľudovej muziky nielen v Československu, ale i v zahraničí. Mnohokrát prešla Moravanka so svojou hudbou Európu, vypravila sa i na Maltu, USA a v Kanade si vyslúžila označenie „Královna české dechovky“ (The Queen of Brass Band“). Medzi množstvo význačných uznaní patria i symbolické kľúče k mnohým mestám za oceánom.

Legendárna Moravanka vystúpi ako hlavný hosť na 130. výročí vzniku dychovej hudby v Žikave.
Srdečne Vás všetkých pozývame!

info:
www.moravanka.eu
www.facebook.com/groups/moravanka/about